Općina Jajce

Dijaspora

Općina Jajce i u nastavku projekta Dijaspora za razvoj

D4D10Općina Jajce dijelom je nastavka projekta Dijaspora za razvoj. Općinski načelnik Edin Hozan u Sarajevu je, u zgradi Ambasade Švicarske u BiH, potpisao Memorandum o saradnji sa UNDP-om koji reguliše prava i obaveze svih aktera u projektu. Projekat “Uvrštavanje koncepta migracija i razvoja u relevantne politike, planove i aktivnosti u BiH: Dijaspora za razvoj (D4D)” implementiraće se do 2020. godine, a partneri u projektu su Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, Švicarska ambasada, UNDP, Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u BiH i partnerske jedinice lokalne samouprave.

Za deset općina koje su uspješno implementirale projekat „Migracije i razvoj“ i u svoje razvojne strategije uključile saradnju sa dijasporom, kao jedan od važnih ciljeva, nastavak projekta, u naredne četiri godine, doprinijet će boljoj saradnji sa dijasporom i razvoju lokalne zajednice. Odabranih novih pet općina pridružiće se ovim općinama već naredne godine.
 
Načelnici općina/opština Jajce, Ključ, Laktaši, Ljubuški, Maglaj, Nevesinje, Posušje, Prijedor, Sanski Most i Velika Kladuša potpisali su grantove s  Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP) koji će općinama omogućiti realizaciju konkretnih projekata koji će doprinijeti boljoj saradnji s dijasporom i razvoju lokalne zajednice.
 
Projekt podržava i finansira vlada Švicarske, a usmjeren je na unapređenje saradnje s dijasporom, uvažavajući pritom, kako je istakla  direktorica za saradnju pri Ambasadi Švicarske u BiH Barbara Datwyler-Scheuer, uzajamne potrebe i adekvatno usmjeravanje potencijala, iskustva, znanja, vještina i investicija iz dijaspore.
 
„Putem projekta „Dijaspora za razvoj“ želimo ohrabriti dijasporu i njihove matične općine da zajednički rade na razvoju svoje lokalne zajednice. Članovi dijaspore se moraju osjećati dobrodošlima u domovini, te svima koji žele investirati, podijeliti znanje, lična i profesionalna iskustva, veze i mreže treba omogućiti da to i učine“, istakla je gospođa Datwyler-Scheuer.
 
Neki od projekata uključuju kreiranje programa profesionalnog osposobljavanja sa CNC operatera, medicinske timove za operacije jednjaka, integriranu poljoprivrednu proizvodnju za pristup EU tržištu ili otvaranje novih proizvodnih pogona sa prozvodnjom okrenutom ka izvozu i nova upošljavanja.
 
„Potpisivanjem grantova konkretno će se doprinijeti poboljšanju socioekonomskih prilika i perspektiva za žene i muškarce u ovim općinama, uključujući kreiranje novih radnih mjesta, povećanje prihoda, te uspostavljanje servisa, usluga za uključenje dijaspore u lokalni razvoj“ istakla je rezidentna predstavnica UNDP-a BiH Sezin Sinanoglu.
 
U ime Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH zadovoljstvo nastavkom saradnje s općinama u oblasti dijaspore koja je započeta prethodnih godina i potpisanim sporazumom izrazila je Isma Stanić, šefica odjela Sektor za iseljeništvo.
 
Podsjetila je da podrška općinama da razviju svoje kapacitete, pruže kvalitetnije usluge dijaspori i privuku njihov investicijski i ljudski potencijal daje konkretne rezultate i doprinosi lokalnom razvoju.
 
Prema službenim procjenama, oko dva miliona ljudi porijeklom iz BiH živi u gotovo 50 država širom svijeta. Samo u Švicarskoj živi oko 60.000 ljudi iz BiH. Stoga, Vlada Švicarske podržava domaće institucije u nastojanju da se veze i odnosi s dijasporom poboljšaju.
 
D4D1 D4D14
 
D4D5 D4D7
 
D4D9 D4D12
 
D4D13
 

Kontaktirajte nas

Općina Jajce
Ul. Nikole Šopa
70101 Jajce

  • Centrala: 030/658-011
  • Načelnik: 030/658-013

 

Live web kamere iz Jajca

cam1cam2

Live kamere rade sa Mozila Firefox-om i Internet Explorerom sa instaliranim VLC plugin-om.

Vi ste ovdje: Početak Aktuelnosti Dijaspora Općina Jajce i u nastavku projekta Dijaspora za razvoj