Općina Jajce

Vijesti

Uz Dan planete Zemlje zajednička akcija opština Jajce, Jezero i Šipovo

Plivsko jezeroNa inicijativu Općine Jajce  22. april Dan planete Zemlje biće obilježen zajedničkom akcijom čišćenja korita rijeke Plive od njenog izvora do ušća, potvrđeno je ovo na jučer održanom sastanku načelnika Općine Jajce i Opština Šipovo i Jezero. U akciju će biti uključene nevladine organizacije, škole, komunalna preduzeća i institucije ove tri općine/opštine što će biti svojevrsni nastavak zajedničkih aktivnosti na, kako očuvanju okoliša, tako i razvoju turizma na ovim područjima.

Na ovom sastanku iskazana je volja da se rijeka Pliva proglasi Parkom prirode i stavi pod posebnu zaštitu. Naime, još prošle godine ovu  inicijativu pokrenulo je Sportsko ribolovno udruženje „Zlatovčica” Jajce. Rijeka Pliva je veliki prirodni potencijal i resurs, stanište ptica močvarica, izrazito salmonidne, plemenite vode sa autohtonim vrstama riba okružena kulturno povijesnim i prirodnim bogatstvom. Sve su to razlozi zbog kojih treba rijeku Plivu i okruženje učiniti ekološkom oazom pod zaštitom, zaključeno je tokom razgovora.

Live web kamere iz Jajca

cam1cam2

Live kamere rade sa Mozila Firefox-om i Internet Explorerom sa instaliranim VLC plugin-om.

Vi ste ovdje: Početak Aktuelnosti Vijesti Uz Dan planete Zemlje zajednička akcija opština Jajce, Jezero i Šipovo