Općina Jajce

Vijesti

Voda za piće ispravna, radi sigurnosti zatražene dodatne analize

voda1Slijedom posljednjih informacija o zagađenosti vode za piće jutros je u Kabinetu Općinskog načelnika održan zajednički sastanak predstavnika Općine Jajce sa predstavnicima JKP „Vodovod i kanalizacija“ i Agencije za vodno područje slivova rijeke Save. Sastanku su, uz Načelnika općine, prisustvovali i pomoćnik općinskog načelnika za stambeno komunalne poslove, obnovu, raseljene osobe i izbjeglice,  pomoćnik općinskog načelnika za privredu i pomoćnik načelnika za civilnu zaštitu. Predočeni su najnoviji nalazi o pregledu vode i njenoj mikrobiološkoj i fizikalno-hemijskoj analizi za osmi, deveti i deseti mjesec ove godine kojima je utvrđeno da je voda ispravna i potpuno upotrebljiva za piće. Analize rađene 9.8., 20.9. i 11.10.2017. godine u Zavodu za javno zdravstvo Hercegbosanske županije Livno, Služba za zdravstvenu ekologiju, potvrđuju da uzorci vode s fizikalno hemisjkog i mikrobiološkog stajališta odgovaraju Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće i Pravilniku o kakvoći pročišćenih voda za piće. 
 
Ipak, radi dodatne sigurnosti građana i informacija koje se ovih dana plasiraju u medijima, zatražena je analiza od Federalnog Zavoda za javno zdravstvo koji će uzeti uzorke i izvršiti dodatnu analizu. Na sastanku je predstavnik Agencije za vodno područje slivova rijeke Save predočio i analizu vode iz Plivskih jezera prema kojoj je i ova voda ispravna i nema zagađenja jezera. Prema informacijama iz JZU „Dom zdravlja“ Jajce nema pojačane pojave stomačnih i drugih tegoba koje bi mogle uzrokovati zagađena voda. 
 
 
 

Live web kamere iz Jajca

cam1cam2

Live kamere rade sa Mozila Firefox-om i Internet Explorerom sa instaliranim VLC plugin-om.

Vi ste ovdje: Početak Aktuelnosti Vijesti Voda za piće ispravna, radi sigurnosti zatražene dodatne analize