Općina Jajce

Vijesti

Priznanje Počasni građanin uručeno doktoru Benu

drben3Na Svečanoj sjednici Općinskog vijeća Jajce upriličenoj u povodu Dana općine  Počasnim građaninom Jajca proglašen je dr. Benjamin Alfred Markin, Jajčanima poznatiji kao dr. Ben. Zbog bolesti dr. Ben nije prisustvovao svečanosti, ali je ovih dana posjetio svoje Jajce i tom prilikom su mu Načelnik Općine Jajce Edin Hozan i predsjedavajući Općinskog vijeća Jajce Ivo Šimunović uručili Priznanje POČASNI GRAĐANIN Općine Jajce.

Podsjećamo, Dr Benjamin Markin, rođen je 10. juna 1939. godine u Gani. Medicinski studij u Zagrebu upisao je 1964. godine. Nakon završetka studija, prvo uposlenje dobio je u Jajcu gdje je živio do kraja rata u BiH. 1997.  godine dobio je posao u Kliničkoj bolnici u Mostaru gdje je bio voditelj Odjela za hirurgiju. Doktor Benjamin Markin, po jajački doktor Ben, jedan je od onih skromnih među nama koji su cijeli svoj život posvetili pomaganju drugim ljudima, samozatajno i bez traženja bilo kakve nagrade za to. Daleko od svoje domovine Gane doktor Ben zasnovao je obitelj u našem gradu i podario nam cijeli svoj život liječeći nas i našu djecu. U najtežem periodu za BiH, 1992. godine, dr. Ben ostao je uz svoje Jajčane i time jasno pokazao da je ovo njegova domovina i da je spreman na svaku žrtvu za nju i njene građane. Teško je reći koliko je života spasio te ratne 1992. godine u Jajcu premda je i sam bio ranjen. Dr. Ben bio je i prvi ambasador Bosne i Hercegovine u Japanu. Ovo priznanje tek se simboličan izraz zahvalnosti za sve što je ovaj veliki čovjek učnio za naš grad i njegove građane. Doktor Ben još jednom uputio je zahvalnost svim građanima Jajca.
 
drben1 drben2
 

Kontaktirajte nas

Općina Jajce
Ul. Nikole Šopa
70101 Jajce

  • Centrala: 030/658-011
  • Načelnik: 030/658-013

 

Live web kamere iz Jajca

cam1cam2

Live kamere rade sa Mozila Firefox-om i Internet Explorerom sa instaliranim VLC plugin-om.

Vi ste ovdje: Početak Aktuelnosti Vijesti Priznanje Počasni građanin uručeno doktoru Benu