Općina Jajce

Vijesti

Obilježen Međunarodni dan tolerancije

dantolerancije6Međunarodni dan tolerancije 16. novembar jučer je u Jajcu obilježen zajedničkim aktivnostima Misije OSCE-a i Koalicija za borbu protiv mržnje iz Gornjeg Vakufa-Uskoplja, Viteza, Zavidovića, Zenice i Jajca. Međunarodni  dan tolerancije je dan kada se podsjeća na to da je potrebno uvažavati  tuđe mišljenje, osećanja i uverenja.

Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u svjetskim kulturama, forma izražavanja i način da budemo ljudi - UNESCO-ova je definicija za toleranciju. Najsvjetliji primjer borbe mladih ljudi protiv mržnje i podjela su jajački srednjoškolci dobitnici prestižne međunarodne nagrade „Max van der Stoel“ za 2018. godinu.
 
Nakon sastanka, članovi Koalicija proveli su akciju podizanja svijesti građana o značaju zaštite okoliša i postavili korpe za otpatke na deset različitih lokacija u gradu.
 
Učesnici su također imali priliku upoznati se kulturno-historijsko naslijeđe Jajca sa ciljem promocije pozitivnih vrijednosti i tolerancije, te ukazivanja na važnost dijaloga i poštivanja različitosti.
 
Općina Jajce upućuje zahvalnost Misiji OSCE-a u BiH Terenskom uredu Travnik i nevladinim organizacijama članicama Koalicije za borbu protiv mržnje „Zajedno“ Jajce za sve aktivnosti koje provode u okviru ovog projekta.
 
Inače, Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini podržava 31 koaliciju za borbu protiv mržnje u obilježavanju Međunarodnog dana tolerancije kroz organiziranje različitih aktivnosti u devet lokalnih zajednica širom zemlje. Cilj ovih aktivnosti je promoviranje tolerancije i uzajamnog razumijevanja, te ukazivanje na važnost dijaloga i poštivanja različitosti.
 
Ove aktivnosti obuhvataju promovisanje tolerancije prema migrantima, kroz organizovanje  kulturnih manifestacija i javnih rasprava u Velikoj Kladuši i Srebrenici, omladinski aktivizam i interakciju između mladih i organa vlasti u Brčkom, Prijedoru i Višegradu, te susrete organizovane u cilju upoznavanja građana sa kulturnim i historijskim naslijeđem Bosne i Hercegovine u Sarajevu, Teočaku, Trebinju i Jajcu. 
 
dantolerancije4 dantolerancije5
 
dantolerancije2 dantoleranicije1
 
dantolerancije3
 
 
 

Kontaktirajte nas

Općina Jajce
Ul. Nikole Šopa
70101 Jajce

  • Centrala: 030/658-011
  • Načelnik: 030/658-013

 

Live web kamere iz Jajca

cam1cam2

Live kamere rade sa Mozila Firefox-om i Internet Explorerom sa instaliranim VLC plugin-om.

Vi ste ovdje: Početak Aktuelnosti Vijesti Obilježen Međunarodni dan tolerancije