Općina Jajce

Danas u Jajcu boravili ministar odbrane BiH Zukan Helez i federalni ministar za raseljene osobe i izbjeglice Nerin Dizdar

1 ministar odbrane3Danas su u posjeti Jajcu boravili zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministar odbrane Zukan Helez i federalni ministar za raseljene osobe i izbjeglice Nerin Dizdar. Goste su primili Načelnik općine Jajce Edin Hozan i Predsjedavajući Općinskog vijeća Jajce Josip Topić sa saradnicima. Razgovaralo se o infrastrukturnim projektima, obnovi i zapošljavanju sa posebnin osvrtom na projekte održivog  povratka.

Pozdravljajući posjetu općini Jajce, Načelnik Edin Hozan uputio je zahvalnost ministrima Helezu i Dizdaru što su prepoznali aktivnosti lokalne zajednice i izrazio nadu da će Jajce biti prepoznato u implementaciji značajnih razvojnih projekata. Načelnik Hozan predstavio je najurgentnije infrastrukturne potrebe na teritoriji općine Jajce i ukazao na poteškoće u realizaciji određenih projekata za koje je potrebna saradnja i podrška viših nivoa vlasti.
 
„Pokušavamo spasiti 160 radnih mjesta u preduzeću „Metalleghe Silicon“ d.o.o. Mrkonjić Grad Poslovna jedinica Jajce, imamo veliki interes za izgradnju brze ceste kroz Jajce koja bi, uz to što bi pomogla privredni razvoj, nama omogućila još veći uzlet u razvoju turizma kao naše jedne od vodećih grana u razvoju. Zato je potrebno čim prije ovaj projekat dinamizirati, a posebno činimo sve da u ovom gradu zadržimo mlade, ali i privučemo turiste“, istakao je Načelnik Hozan.
 
Svoje zadovoljstvo posjetom Jajcu izrazio je ministar odbrane BiH Zukan Helez naglasivši da je jedan od razloga posjete i to što je Jajce povratnička općina, što je Jajce grad heroj, grad muzej, presjek istorije BiH. 
 
„Danas smo razgovarali o nekim konkretnim stvarima i nastojat ćemo u što kraćem roku pokušati da realizujemo ono što nam je delegirao Načelnik Hozan. Jedno od pitanja bilo je brza cesta. Jajce se nalazi na koridoru prema Krajini i mislim da ćemo ovo pitanje ubrzati u narednom periodu. Razgovarali smo i o nekoliko lokalnih infrastrukturnih projekata, te jako važno za jednu firmu koja ovdje radi i zapošljava 160 ljudi kojoj je problem subvencija električne energije. Dogovorili smo da upriličimo sastanak sa federalnim ministrom energije, rudarstva i industrije i obje elektroprivrede s ciljem da pokušamo da riješimo da ovi ljudi ostanu u BiH. Ako izgube radna mjesta bojim se da ne odu. Sve što radimo je najviše zbog toga da mladi ljudi ostanu u ovoj državi. I danas sam u Jajcu da poručim građanima da je ovo stabilna i sigurna država“, istakao je mistar Helez. 
 
Ocjenjujući razgovore u Jajcu kvalitetnim, federalni ministar za raseljene osobe i izbjeglice Nerin Dizdar govoreći o mogućnosti infrastrukturne pomoći povratnicima, istakao je da je dogovorena realizacija nekoliko konkretnih projekata od značaja za povratničku zajednicu i obećao da će Jajce u narednom periodu imati značajnu podršku ministarstva, tim više što je Jajce u cjelosti povratnička općina.
 
1 ministar odbrane1 1 ministar odbrane5
 
1 ministar odbrane71 ministar odbrane9
 

Kontaktirajte nas

Općina Jajce
Ul. Nikole Šopa
70101 Jajce

  • Centrala: 030/658-011
  • Načelnik: 030/658-013

 

Vi ste ovdje: Početak Aktuelnosti Vijesti Danas u Jajcu boravili ministar odbrane BiH Zukan Helez i federalni ministar za raseljene osobe i izbjeglice Nerin Dizdar