Općina Jajce

U Jajcu obilježen Dan civilne zaštite

cz 2024 31. mart obilježava se kao Međunarodni dan civilne zaštite i Dan civilne zaštite Federacije Bosne i Hercegovine. Tim povodom danas je održana Svečana sjednica Općinskog štaba/stožera civilne zaštite Jajce.

Općina Jajce jedna je od rijetkih općina u SBK/KSB koja je implementirala većinu zakonskih propisa koji se odnose na zaštitu i spašavanje ljudi i materijalnih dobara. Služba civilne zaštite djeluje od 2004. godine i u svom sastavu ima Općinski operativni štab i Teritorijalnu vatrogasnu jedinicu. Od 2006. godine djeluje i Općinska komisija za procjene šteta od prirodnih i drugih nesreća, a Općinski štab civilne zaštite osnovan je 2007. godine, iako je i prije zvaničnog osnivanja vršio svoje dužnosti u različitim oblicima, istakao je u svom obraćanju Komandat/Zapovjednik Štaba/Stožera Josip Topić uputivši čestitku u povodu ovog značajnog datuma u ime Općinskog štaba/stožera civilne zaštite Općine Jajce, te se osvrnuo i na  provedene aktivnosti Štaba/Stožera. 
 
„Sagledavajući opće stanje sistema zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara na području naše općine, možemo konstatovati da je proteklu godinu obilježilo poduzimanje mjera preventivne zaštite, kao i obučavanje i opremanje Službi za zaštitu i spašavanje, te nastavljeno kontinuirano prikupljanje NUS-a i njegovo uništavanje. U narednom periodu pred nama je još mnogo posla, od donošenja novih temeljnih programa i planova iz ove oblasti, do formiranja jedinica civilne zaštite i nastavka opremanja i obuke svih struktura CZ. Ukoliko svi zajedno, kao društvo u cjelini, u izgradnji sistema zaštite i spašavanja najveću pažnju posvetimo preventivnoj zaštiti, manja će biti potreba za provođenjem mjera na spašavanju i sanaciji, što je naš krajnji cilj“, istakao je između ostalog u svom obraćanju Komandat/Zapovjednik Štaba/Stožera Josip Topić.
 
„Ovo je važan segment svakog društva, zajednice i treba mu se posvetiti u periodu kada nam ne trebaju te strukture, kako bi se na najbolji način obučile i pripremile da mogu odgovoriti zadatku kada to zatreba. Mi smo taj test imali u dva navrata 2014. i 2020. godine i čini mi se da smo položili ispit, posebno 2020. godine, uključujući sve strukture zaštite. Kroz tu godinu vidjeli smo koliko je važno da se taj segment civilne zaštite unaprjeđuje. Zahvaljujem se članovima Štaba civilne zaštite što daju svoj doprinos, predsjednicima mjesnih zajednica koji su dio struktura civilne zaštite, a posebno se zahvaljujem strukturama civilne zaštite koje se stavljaju na raspolaganje kada zatreba. Radit ćemo sve da unaprjeđujemo strukture civilne zaštite kako bi bile spremne za slučaj potrebe spašavanja života i materijalnih dobara“ istakao je Načelnik općine Jajce Edin Hozan.
 
U ime službe Civilne zaštite Općine Jajce goste je pozdravio Behrudin Halaba, rukovodilac Teritorijalne vatrogasne jedinice i zahvalio se svim pojedincima i službama na dosadašnjem angažmanu i pomoći.
 
Ove godine izostale su dodjele pohvala i nagrada Civilne zaštite, jer nadležna komisija nije zaprimila niti jedan prijedlog na javni poziv. Stoga se Načelnik Policijske uprave Jajce Bare Pršlja, član Štaba CZ, upućujući čestitku, zapitao da li smo previše strogi prema sebi, izražavajući zadovoljstvo velikim napredovanjem u stvaranju službi za spašavanje i njihovim ustrojem i obučenosti, ozboljnom radu Štaba civilne zaštite i saradnjom sa Policijskom upravom Jajce.
 
cz 2024 1 cz 2024 5
 
cz 2024 2 cz 2024 4
 

Kontaktirajte nas

Općina Jajce
Ul. Nikole Šopa
70101 Jajce

  • Centrala: 030/658-011
  • Načelnik: 030/658-013

 

Vi ste ovdje: Početak Aktuelnosti Vijesti U Jajcu obilježen Dan civilne zaštite