Savjeti za sezonu grijanja
- Objavljeno: 06.10.2015.
- Klikova: 1863
- Redovno čišćenje dimnjaka neophodno
Uslijed neredovnog čišćenja dimovodnog kanala taloži se čađ na stjenke dimnjaka i čađ se može zapaliti. Ukoliko dimnjaci nisu pravilno i kvalitetno izgrađeni požar se može prenijeti na drvenu konstrukciju krovišta objekta. Ukoliko se čađ u dimnjaku zapali ne ulijevajte vodu u dimnjak jer bi došlo do eksplozije vodene pare, ili pucanja stijenki. Kada čađa izgori i dimnjak se ohladi, može se obaviti čišćenje.
- Potrebno je ukloniti sav zapaljivi materijal u neposrednoj blizini dimnjaka
Posebno na tavanskim prostorijama koje često znaju biti zakrčene zapaljivim materijalima neposredno uz dimnjake (kartonske kutije, drveni predmeti i sl.)
- U blizini peći koje isijavaju toplinu ne smiju se držati zapaljive tvari i takve peći se obavezno moraju povremeno nadzirati.
- Prilikom loženja peći na čvrsta goriva (ugalj, drvo) ne smiju se koristiti zapaljive tečnosti za lakše paljenje niti improvizirani dimovodi, a zapaljive tvari potrebno je koristiti na ispravan način.
- Ostatke od gorenja kao što je pepeo i žar ne odlagati u posude izrađene od zapaljivih materijala, ili ako se odlažu na otvorenom prostoru potrebno je dobro provjeriti što se u blizini nalazi kako ne bi došlo do požara.
- Očišćeni pepeo može izazvati požar i nakon 24 sata stoga nemojte bacati vrući pepeo u kontejnere za smeće.
U slučaju izbijanja požara, potrebno je da odmah o tome obavijeste vatrogasce na telefonski broj 123, Kantonalni operativni centar civilne zaštite na telefonski broj 121 ili policiju na telefonski broj 122.
Apelujemo na sve građane da odmah preduzmu navedene preventivne mjere, jer će samo tako smanjiti mogućnost izbijanja požara, a samim tim izbjeći ljudske povrede i žrtve te velike materijalne štete.